A vesebetegség – sok gazdi rémálma, mert ☠️ gyógyíthatatlan. De ettől még kedvenced teljes értékű életet élhet vele, ha jól karban tartod, megfelelően táplálod! Persze ez nem mindig könnyű, tudjuk jól. Ezért ebben a hónapban bemutatunk néhány állatorvosok által is javasolt megoldást!
Mitől alakul ki a vesebetegség, és kik hajlamosak rá?
Nem szeretnénk senkit megijeszteni, de macskáknál jelentősen gyakoribb a veseelégtelenség, mint kutyáknál. A kialakulás okai pedig igen sokrétűek lehetnek:
Mérgezések
Autoimmun megbetegedések
Fertőző macskabetegségek
Örökletes hajlam – egyes fajtákban kiemelten
Daganatok
Pajzsmirigy túlműködés (tartós magas vérnyomás)
Vizeletsavanyító anyagok hosszú távú (túl)adagolása
Gyógyítható? Sajnos nem, de megfelelő kezeléssel, rendszeres állatorvosi kontrollal az állat teljes értékű, egészséges társaihoz hasonló, hosszú életet élhet!
Hogyan táplálj egy vesebeteg állatot?
Az első számú szabály: kevés, de minőségi állati fehérje bevitele! A fehérje mennyiség csökkentése ugyanis lassítja a betegség előre haladását, azonban ilyenkor különösen figyelni kell a minőségre, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson az állat. Emellett a vesebeteg állatoknak készült tápok – mint amilyen a Trovet Renal and Oxalate (RID) – alacsony foszfor-tartalmúak is, az ásványi anyag szintek pedig jelentősen eltérnek az egészséges állatoknak szánt tápoktól. Ha vesebeteg kedvenced valamilyen alternatív módon – például otthon főzött eledellel – szeretnéd etetni, mindenképpen konzultálj állatorvossal a megfelelő diéta kialakítása érdekében!
Mit érdemes tudni a vesebeteg állatoknak készült speciális tápokról?
Ezek az eledelek általában állatorvosi felügyelet melletti alkalmazásra készülnek – így senkinek nem javasoljuk, hogy enélkül, egyedül kezdje el etetni az állatával! Ugyanakkor ezek a klinikai diétás tápok – mint amilyen a Trovet Renal and Oxalate (RID) – alacsony hústartalommal, és étvágyat fokozó összetevőkkel készülnek. Így nem csak a tápanyagszükségletet elégítik ki, miközben lassítják a betegséget, de kezelik annak gyakori tünetét, az étvágytalandságot is! Egyes változatok – mint a Royal Canin Renal Special – töltött szemcséket is tartalmaznak, így ➕ növelve tovább az elfogadottságot. Nem kell megijedned, ha cicád vagy kutyád nem eszi az elsőre kiválasztott vesetápot! Csak meg kell találni azt, amelyiket szívesebben fogyasztja, különösen cicáknál, mert ők méginkább hajlamosabbak válogatni!
Mik a vesebetegség legárulkodóbb tünetei?
Ennek az alattomos, szinte „csendes gyilkosnak” számos jele lehet, így csak a legfontosabbakat emelnénk ki:
Emelkedett folyadékbevitel, és/vagy kiszáradás
Sok vizelet ürítés
Étvágytalanság, fogyás
Levertség, kedvetlenség
Száj fekély, bűzös szájszag
Ha ezeket újonnan tapasztalod – főleg idősödő – kedvencednél, mindenképp fordulj állatorvoshoz! A veseelégtelenség egyértelmű és pontos diagnózisához ugyanis laborvizsgálat szükséges! A Petlegio Állatorvosi Rendelői nyitva állnak előttetek!