Kedvencünk elveszítése mély gyászt okozhat, hiszen ezek az állatok sokak számára nem csupán háziállatok, hanem szeretett családtagok. A kutyák hűséges társaink, akik feltétel nélküli szeretettel kísérnek minden lépésünket, míg a cicák a maguk egyedi, független módján szintén örömet hoznak az életünkbe, és különleges kapcsolatot építenek ki velünk.

Amikor egy kutya vagy cica elmegy, az űr, amit maga után hagy, rendkívül fájdalmas lehet. A gyász intenzitása gyakran meglepő, hiszen ezek az állatok hű társaink voltak, akik mellettünk voltak a mindennapokban, és az életünk részévé váltak.

A gyász folyamata mindkét esetben magában foglalhatja az elvesztett kisállat iránt érzett hiányt , a közösen töltött időre való visszaemlékezést, és néha az elengedés nehézségét. Legyen szó egy kutyáról, aki boldogan ugrált körülöttünk, vagy egy cicáról, aki dorombolva bújt hozzánk, mindkét esetben a közösen átélt pillanatok hatalmas érzelmi értékkel bírnak. Az emlékek és a szeretet, amit ezek az állatok adtak nekünk, sosem tűnik el teljesen. A fájdalom idővel enyhülhet, de a szeretet, amit kaptunk tőlük, mindig velünk marad.

Mi segíthet enyhíteni a fájdalmat?

A gyász enyhítése a kutya vagy cica elvesztése után időt és türelmet igényel. Bár a fájdalom természetes része a folyamatnak, vannak módszerek, amelyek segíthetnek feldolgozni az érzéseket és enyhíteni a gyászt:

Emlékek ápolása: Gyakran segít, ha felidézzük a kedvenc közös pillanatokat. Készíthetünk egy emlékkönyvet, összegyűjthetjük a fotókat, leírhatjuk a legkedvesebb történeteket, vagy egy helyre tehetjük azokat a tárgyakat, amelyek hozzá tartoztak, például a kedvenc játékát.

Beszélj róla!: Fontos, hogy megoszd az érzéseidet másokkal, akik megértik, min mész keresztül. Barátok, családtagok, vagy akár online közösségek is támogathatnak, ahol hasonló helyzetben lévő emberekkel találkozhatsz.

Ne érezd magad egyedül!: Sokan úgy érzik, hogy mások nem értik, milyen mélyen gyászolnak egy kisállat elvesztése miatt. Tudnod kell, hogy ez teljesen természetes érzés. Ne szégyellj segítséget kérni, akár szakembertől is, ha szükségét érzed.

Ritualék és búcsúzás: Egy kis búcsú szertartás vagy emléknap is segíthet lezárni a gyász folyamatát. Gyújthatsz egy gyertyát, elültethetsz egy fát a tiszteletére, vagy csak csendben emlékezhetsz rá.

Új rutinok kialakítása: Amikor elvesztünk egy kedvencet, az a napi rutinunkra is hatással van. Próbálj meg új szokásokat kialakítani, amik segíthetnek abban, hogy lassan visszanyerd az egyensúlyt az életedben.

Nyitottság egy új kisállatra: Bár egy másik kutya vagy cica soha nem pótolhatja az elveszítettet, idővel megfontolhatod, hogy befogadsz egy új háziállatot. Ez nem azt jelenti, hogy helyettesíteni akarod a korábbi kedvencedet, hanem hogy újra megoszthatod az életedet egy másik állattal, aki szintén szeretetre és gondoskodásra vágyik.

Támogatás keresése: Ha úgy érzed, hogy a gyász túl nehéz számodra, és hosszabb ideig tart, mint gondoltad volna, érdemes szakemberhez, például egy gyásztanácsadóhoz fordulni. Sokan specializálódtak a kisállatok elvesztésével kapcsolatos érzelmi támogatásra.

A legfontosabb, hogy időt adj magadnak, és ne siettesd a gyász folyamatát. Mindenki más ütemben dolgozza fel az ilyen veszteségeket, és nincs “helyes” vagy “rossz” módja a gyásznak.

Ősszel számos olyan veszély leselkedik a kutyákra, amelyekre érdemes odafigyelni:

Mérgező növények és gombák: Ősszel sokféle gomba nő a természetben, és nem mindegyik biztonságos a kutyák számára. Bizonyos növények, mint a tiszafa vagy a gyöngyvirág bogyói is mérgezőek lehetnek.

Avarkupacok és rovarok: Az avarkupacok rejtekhelyet biztosítanak különböző élőlényeknek, például kullancsoknak, amelyek betegségeket terjeszthetnek, vagy darazsaknak, amelyek megcsíphetik a kutyát.

Allergiák: Az őszi pollenek, mint a parlagfű vagy az üröm pollenjei, allergiás reakciókat válthatnak ki kutyáknál is, például viszketés, könnyezés vagy tüsszögés formájában.

Hideg és esős időjárás: Az időjárás romlása miatt könnyebben megfázhatnak a kutyák, különösen a rövidebb szőrű fajták. Az eső és a sár is fertőzésveszélyt jelenthet, ha a nedves, piszkos bundát nem tisztítják megfelelően.

Mérgező élelmiszerek: Az őszi időszakban népszerű ételek, mint a szőlő, mazsola, vagy a csokoládé, mérgezőek lehetnek a kutyákra nézve, ha hozzájutnak.

Kullancsok és bolhák: Bár a hidegebb idő beköszöntével a kullancsok száma csökkenhet, még mindig aktívak lehetnek, különösen az erdős, bokros területeken.

Fontos, hogy ősszel is rendszeresen ellenőrizd a kutyádat séták után, és vedd figyelembe a környezet és az időjárás változásait!

MSM

Mi az MSM❓

Tudományos nevén Dimetil-szulfon, egy szerves kénvegyület. A szulfonilfunkciós csoport miatt színtelen szilárd anyag, amely kémiailag semlegesnek tekinthető. Legfontosabb tulajdonsága, hogy hatékonyan csökkenti a szervezetben a gyulladásokat, mellékhatások nélkül! Emiatt számos területen használják a modern ‍ orvoslásban, állati és humán praxisokban egyaránt. Októberben a Petlegionál is ez a különleges vegyület lesz fókuszban, szóval ha szeretnél többet tudni lájkolj és kövess be minket!

Hol, és milyen formában fordul elő az MSM a természetben❓

Legnagyobb mennyiségben a tejben fordul elő, ezen kívül főleg vörös húsokban és zöldségekben, gyümölcsökben található meg, így változatos táplálkozással bevihető a szervezetbe. Azonban a feldolgozás akár nagyságrendekkel csökkenti az ételek MSM-tartalmát. Emiatt a látványos hatások eléréséhez nagyobb dózisban van rá szükség, ezért javasolt kiegészítőkkel, tisztább formában bevinni a szervezetbe! Tiszta vegyületként leggyakrabban por formában érhető el, de számos könnyebben adagolható, például tablettás készítményben is megtalálható!

Mire is jó az MSM❓

Hogy pontosan milyen jótékony hatásai vannak, azt a mai napig kutatják, de már az eddigi eredmények alapján is számos területen alkalmazható. Mások mellett enyhíti az ízületi degenerációval kapcsolatos problémákat, csillapítja a fájdalmat, enyhíti az allergiás tüneteket, jótékony hatással van a bélrendszerre, segíti a karom és szőrzetépítést, és egyes kutatások szerint pusztítja a rákos sejteket is. Mindezt ismert mellékhatások nélkül – ugye, hogy ennél jobbat nehezen tudnánk találni❓

Bár számos probléma kezelésében segítséget nyújthat kedvencednek az MSM, a leggyakoribb és elterjedt alkalmazási területe az ízületvédelem. Enyhíti az ízületi degenerációval kapcsolatos problémákat, csökkenti az ízületi merevséget, és ezáltal javítja az életminőséget. Emellett fokozhatja az ízületi gyulladás kezelésére használt egyéb hatóanyagok – például glükozamin, kondroitin-szulfát – hatékonyságát is. A kívánt hatás eléréséhez azonban nincs általános adagolás, minden állatnál egyénfüggő, hogy mennyire van szükség. Ezért kipróbálás előtt mindenképpen egyeztess ‍⚕️ állatorvossal, hogy mekkora mennyiségben javasolja kezdeni❗

Ha természetes úton nem tudunk elég MSM-et adni kedvencünknek, mit használjunk❓

A PETLEGIO ajánlata: Woykoff Arthronis Akut tabletta! ⚪ Ez a különleges készítmény tablettánként 1000 mg MSM-et tartalmaz, az állatgyógyászati piacon jelenleg elérhető legtisztább formában. Emellett a humán gyógyszerpiacon is jelenlévő Woykoff gyár terméke, ami garantálja a magas színvonalú gyártási technológiát! Tudj meg többet az Arthronisról a Petlegio.hu-n!: https://www.petlegio.hu/arthronis-akut-izuletvedo-tabletta-60-db-553

Mit érdemes tudni az Arthronis AKUT tablettáról❓

Ez a különleges készítmény tablettánként 1000 mg MSM-et tartalmaz, az állatgyógyászati piacon jelenleg elérhető legtisztább formában. Milyen esetekben ajánlott az Arthronis Akut tabletta?

✔️ Izmok és ízületek károsodása, szalag sérülés

✔️ Kötőszöveti sérülések

✔️ Rándulások, ficamok

✔️ Porckorong sérülés …és bármilyen esetben, amikor nagy mennyiségű MSM-re van szüksége kedvenced szervezetének!

Beszéljünk a kutyaiskoláról!

6 ok, amiért érdemes kutyaiskolába járni:

Alapvető engedelmesség

A kutyaiskola segít a kutyáknak megtanulni az alapvető parancsokat, mint például az “ül”, “fekszik”, “marad”, és a “gyere”. Ezek az alapvető parancsok nemcsak a mindennapi életet teszik könnyebbé, hanem növelik a kutya biztonságát is.

Szocializáció

A kutyaiskolában a kutyák más kutyákkal és emberekkel találkoznak, ami fontos a megfelelő szocializációhoz. Ez segít a kutyának abban, hogy magabiztosabbá váljon különböző helyzetekben és jobban viselkedjen más állatokkal és emberekkel.

Viselkedésproblémák megelőzése és kezelése

Sok viselkedésprobléma megelőzhető vagy kezelhető a megfelelő képzéssel. A kutyaiskolában a gazdik megtanulják, hogyan kezeljék a kutyájuk különböző viselkedésproblémáit, mint például a túlzott ugatást, rágást, vagy szökést.

Kötődés erősítése

A képzési folyamat során a kutya és gazdája közötti kapcsolat erősödik. A kutya megtanulja, hogy bízzon a gazdájában, és jobban együttműködik vele, míg a gazdi jobban megérti a kutyája szükségleteit és viselkedését.

Biztonság

Egy jól képzett kutya kevésbé valószínű, hogy veszélyes helyzetekbe kerül. Például, ha a kutya megtanulja a “marad” parancsot, amikor az útra lépne, megakadályozhatja, hogy baleset érje.

Közösségi élet ️

Egy jól képzett kutya könnyebben integrálható a közösségbe, hiszen kevésbé valószínű, hogy problémát okoz másoknak. Ez különösen fontos a városi környezetben élő kutyák esetében.

Mi kell a kezdethez?

Imádod a kutyákat, de még csak gondolkodsz egy négylábú barát befogadásán? Netán valamelyik ismerősöd vacillál, hogyan kezdjen bele?
Itt van néhány tipp, amire szükséged lehet a kutyatartás megkezdéséhez:

Türelem és idő: A kutyák odaadó társak, de időt és figyelmet igényelnek – főleg az aktívabb fajták! Ezért jól gondold át a választásod!
Kutyaeledel: Válassz minőségi tápot, ami megfelel a kutyád korának, méretének és aktivitási szintjének – ez talán a legfontosabb ahhoz, hogy hosszú távon egészséges maradjon!
Játékok: Szerezz be előre néhány játékot, amik segítenek a fogak egészségének megőrzésében és majdani kedvenced lefoglalásában. Emellett ezek megkönnyíthetik a hozzászokást az új környezetéhez is!
Alvóhely: Egy kényelmes kutyaágy, ahol a kutyád pihenhet és érezheti, hogy van saját helye – főleg, ha nem szeretnéd, hogy éjszaka vele kelljen osztoznod a saját ágyadon!
Ápolási eszközök: Körömcsipesz, kefe, sampon a rendszeres ápoláshoz.
Állatorvos: Nézz körbe a környékeden, hogy milyen állatorvosi rendelők vannak elérhető távolságban! Válaszd ki akár előre a legszimpatikusabbat, akiben megbízol majd, legyen szó csak egy oltás beadásáról, vagy nagyobb beavatkozásokról szükség esetén!
Ne feledd, a kutyatartás hosszú távú elköteleződést jelent, de a szeretet és a társaság, amit cserébe kapsz, felbecsülhetetlen értékű. ❤️

Az etetés

Az első falatok: Itt az ideje, hogy megismerd, mit és miért etess vele kezdetben, ha kölyköt fogadtál be!

Kölyök táp: A kölyökkutyák gyorsan növekednek, ezért létfontosságú, hogy magas energiatartalmú, könnyen emészthető és teljes értékű tápot kapjanak.
A minőségi kölyök tápokban található tápanyagok, mint a DHA, segítik az agy és a ️látás fejlődését. Emellett szükség van antioxidánsokra is, melyek erősítik a kicsik immunrendszerét.
Csontok és izmok: A megfelelő arányban lévő kalcium és foszfor elősegíti az egészséges csontok és izmok növekedését.
Fontos, hogy mindig kövesd az etetési útmutatót, hogy a kutyusod ne hízzon el, és egészséges maradjon!
Ne feledd, a kölyökkutyák etetése nagy felelősség, de a helyes táplálással hosszú és boldog életet biztosíthatsz nekik! ❤️

Játékos energialevezetés

Kutyagazdik, figyelem! Itt van néhány tipp, hogy hogyan foglald le a kutyád energiáit játékokkal:

Labdázás: A labda az egyik legjobb módja a kutyák energiáinak levezetésére. A labdáért való futás segít kiélniük a mozgásigényüket.
Intelligencia játékok: Fejleszd a kutyád problémamegoldó képességét és koncentrációját olyan játékokkal, amelyek elrejtett finomságokat tartalmaznak.
Kötélhúzó játékok: Ezek a játékok segítenek az állkapocs izmainak erősítésében és a kutyád feszültségének levezetésében.
Frizbi: A frizbi nem csak a testet, hanem a kutyád reflexeit és koordinációját is fejleszti.

Reméljük, ez a poszt inspiráló lesz számodra! Ha van kedvenc játékotok, vagy további ötleteid vannak, oszd meg velünk kommentben!

Ha pedig még nincs elég játéka kutyusodnak, vagy újakat szeretnél venni neki a nyárra, nézz körbe kínálatunkban: petlegio.hu

Kényelmes fekhely

Tudtátok, hogy sokkal egészségesebb, ha a kutyusoknak saját ágyuk van? Nem csak azért, mert így édesebbek az álmaik, hanem mert számos előnye van mind nekik, mind nekünk, gazdiknak.

Miért jó, ha a kutyának saját ágya van?

Biztonságérzet: A saját ágy egy biztonságos menedéket jelent a kutyának, ahol megpihenhet és kikapcsolódhat a nap fáradalmai után.
Higiénia: A kutyák saját ágya könnyebben tisztán tartható, és segít megőrizni a lakás tisztaságát is.
Jobb alvásminőség: Mind a kutyának, mind a gazdinak jobb lesz az alvásminősége, ha nem osztoznak az ágyon. Így mindkettőjük pihenése zavartalanabb lehet.
Személyes tér: Akárcsak az emberek, a kutyák is szükségét érzik a saját térnek, ahol felszabadultan lehetnek önmaguk.
Tehát, ha még nem tettétek meg, ideje beszerezni egy puha, kényelmes kutyus ágyat, hogy a négylábú barátotok is élvezhesse az önálló fekhely nyújtotta előnyöket.
Nézz körbe nálunk: petlegio.hu

Még többet szeretnél tudni? Érdeklődj személyesen vagy telefonon a Petlegio állatorvosi rendelőiben!

Miért veszélyesek kedvenceinkre az élősködők?

Nem csupán kellemetlenséget okoznak csípésükkel, de veszélyes kórokozókat is terjeszthetnek!
A kullancsok a babesia-t, a szúnyogok a szívférgességet, és még hosszan lehetne sorolni! Emiatt fontos, hogy védekezz ellenük, figyelj kedvencedre, és rendszeresen vidd szűrővizsgálatokra!

Hogyan védekezz az élősködők ellen hatékonyan? Klasszikus és új lehetőségek

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogyan védje meg kedvencét hatékonyan a külső élősködőktől, mint a kullancs, a bolha, vagy a szúnyog?
Erre nincs mindenkinek tetsző válasz, de most röviden összefoglaljuk nektek a leginkább elterjedt, valamint a legújabb megoldásokat!

1️⃣ Spot-onok: ezek a másnéven rácseppentő készítmények, folyadék formátumban, egy kis pipettában kerülnek a gazdihoz, és a teljes védelem érdekében alkalmazásuk 1-3 havonta szükséges típustól függően. Azonban számos ilyen készítmény nem nyújt teljes értékű védelmet, például szúnyogok ellen, így kiegészítést igényelnek, de alap védelemnek tökéletes választás lehet.

2️⃣ Nyakörvek: a bolhanyakörvek bolhák és kullancsok ellen akár 8 hónapig is védelmet nyújthatnak, de hátrányuk, hogy folyamatosan az állaton kell legyenek, és sok változat nem is vízálló. A szúnyog elleni védelem érdekében szintén kiegészítést igényelnek.

3️⃣ Újdonságok, injekciók: néhány gyógyszergyártó már kínál fél-egyéves hatóidejű injekciókat bolhák és kullancsok ellen, de ezek mellé szintén szükségesek kiegészítő készítmények!

4️⃣ Belsőleges tabletták: ezek a tabletták szigorúen receptköteles készítmények, de teljesértékű védelmet nyújtanak szinte minden élősködő ellen!

Még többet szeretnél tudni? Érdeklődj személyesen vagy telefonon a Petlegio állatorvosi rendelőiben!

A vesebetegség – sok gazdi rémálma, mert ☠️ gyógyíthatatlan. De ettől még kedvenced teljes értékű életet élhet vele, ha jól karban tartod, megfelelően táplálod! Persze ez nem mindig könnyű, tudjuk jól. Ezért ebben a hónapban bemutatunk néhány állatorvosok által is javasolt megoldást!

Mitől alakul ki a vesebetegség, és kik hajlamosak rá?

Nem szeretnénk senkit megijeszteni, de macskáknál jelentősen gyakoribb a veseelégtelenség, mint kutyáknál. A kialakulás okai pedig igen sokrétűek lehetnek:

Mérgezések

Autoimmun megbetegedések

Fertőző macskabetegségek

Örökletes hajlam – egyes fajtákban kiemelten

Daganatok

Pajzsmirigy túlműködés (tartós magas vérnyomás)

Vizeletsavanyító anyagok hosszú távú (túl)adagolása

Gyógyítható? Sajnos nem, de megfelelő kezeléssel, rendszeres állatorvosi kontrollal az állat teljes értékű, egészséges társaihoz hasonló, hosszú életet élhet!

Hogyan táplálj egy vesebeteg állatot?

Az első számú szabály: kevés, de minőségi állati fehérje bevitele! A fehérje mennyiség csökkentése ugyanis lassítja a betegség előre haladását, azonban ilyenkor különösen figyelni kell a minőségre, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson az állat. Emellett a vesebeteg állatoknak készült tápok – mint amilyen a Trovet Renal and Oxalate (RID) – alacsony foszfor-tartalmúak is, az ásványi anyag szintek pedig jelentősen eltérnek az egészséges állatoknak szánt tápoktól. Ha vesebeteg kedvenced valamilyen alternatív módon – például otthon főzött eledellel – szeretnéd etetni, mindenképpen konzultálj állatorvossal a megfelelő diéta kialakítása érdekében!

Mit érdemes tudni a vesebeteg állatoknak készült speciális tápokról?

Ezek az eledelek általában állatorvosi felügyelet melletti alkalmazásra készülnek – így senkinek nem javasoljuk, hogy enélkül, egyedül kezdje el etetni az állatával! Ugyanakkor ezek a klinikai diétás tápok – mint amilyen a Trovet Renal and Oxalate (RID) – alacsony hústartalommal, és étvágyat fokozó összetevőkkel készülnek. Így nem csak a tápanyagszükségletet elégítik ki, miközben lassítják a betegséget, de kezelik annak gyakori tünetét, az étvágytalandságot is! Egyes változatok – mint a Royal Canin Renal Special – töltött szemcséket is tartalmaznak, így ➕ növelve tovább az elfogadottságot. Nem kell megijedned, ha cicád vagy kutyád nem eszi az elsőre kiválasztott vesetápot! Csak meg kell találni azt, amelyiket szívesebben fogyasztja, különösen cicáknál, mert ők méginkább hajlamosabbak válogatni!

Mik a vesebetegség legárulkodóbb tünetei?

Ennek az alattomos, szinte “csendes gyilkosnak” számos jele lehet, így csak a legfontosabbakat emelnénk ki:

Emelkedett folyadékbevitel, és/vagy kiszáradás

Sok vizelet ürítés

Étvágytalanság, fogyás

Levertség, kedvetlenség

Száj fekély, bűzös szájszag

Ha ezeket újonnan tapasztalod – főleg idősödő – kedvencednél, mindenképp fordulj állatorvoshoz! A veseelégtelenség egyértelmű és pontos diagnózisához ugyanis laborvizsgálat szükséges! A Petlegio Állatorvosi Rendelői nyitva állnak előttetek!

Milyen állatok hajlamosak rá, mikor fordulhatnak elő emésztési problémák?

Emésztési problémák szinte minden 🐶kutyával és 🐱macskával előfordulnak életük során legalább egyszer.
A tünetek legalább annyira sokfélék, mint a gazdiknál lehetnek:
▪️ Puffadás
▪️ Gyomorfájdalom
▪️ Hasmenés
▪️ Székrekedés
▪️ Hányás

Egyes 🐾állatok, sőt egyes fajták kiemelten hajlamosak például hasmenésre, macskáknál pedig a brit rövid és hosszúszőrűeknél fordulhatnak elő gyakrabban gasztrointesztinális bántalmak a szőrlabdákkal összefüggésben.
De nem kell megijedni, a problémák nagy része kezelhető, legyen akut, heveny, vagy akár krónikus, mint az IBD❗️

A leggyakoribb emésztőrendszeri tünet a hasmenés. Mi okozhatja, hogyan kezeljük?

Ha 🐾kedvencünk emésztőrendszerében valahol probléma van, leggyakrabban hasmenéssel, lágy 💩széklettel találkozik a gazdi. Ez bizonyos esetekben csak lágyabb széklet formájában jelentkezik, míg extrém esetben ez akár lehet híg folyós állagú is. Sok esetben az állat csak felevett valamit az utcán vagy a lakásban, ritkább esetben azonban a hasmenés, mint tünet csak a jéghegy 🔼csúcsát jelenti. Enyhébb esetben, és amennyiben tapasztalt állattartók vagyunk, és jól ismerjük kedvencünket, ez gasztrointesztinális 🥣táppal, 💊táplálékkiegészítővel rövid idő alatt kezelhetők az ilyen problémák. Amennyiben azonban a hasmenés nem múlik, netán rosszabbodik, vagy nem vagyunk magunkban biztosak, mindenképpen érdemes kikérni 🩺állatorvos tanácsát. Különösen igaz ez akkor, ha kedvencünk nem teljesen egészséges, van valamilyen ismert betegsége!

Ha 🐾kedvencednek emésztési problémája van, természetesen az az elsődleges kérdés, miként kezeld?

1️⃣ A legegyszerűbb – és akár hosszú távon is alkalmazható megoldás – egy gasztrointesztinális 🥫eledel alkalmazása. Ezek a tápok a Petlegio.hu kínálatában teljes értékű, akár hipoallergén változatban is kapható eledelek, melyek kölyök kortól élethosszig is etethetők. Ilyen például a Trovet Intestinal DPD vagy FRD, vagy a Royal Canin Gastrointestinal, mely elérhető kifejezetten 🍼kölyök állatokra szabott változatban is.

2️⃣ A speciális tápokkal együtt, vagy alkalmanként akár önállóan is megoldás kínálhatnak a 💊táplálékkiegészítők, mint amilyen a Florentero vagy a Pro-Kolin. Ezek a készítmények pro- és prebiotikumokat tartalmaznak, azonban ha nincs velük tapasztalatod, és nem ismered őket kellően, alkalmazásuk előtt mindenképpen kérd ki 🩺állatorvos tanácsát!

3️⃣ A harmadik – egyben mindenképpen orvost igénylő megoldás – a gyógyszerek alkalmi vagy folyamatos alkalmazása, amennyiben ezt kedvencünk szervezete, emésztőrendszere megkívánja. Ezek a készítmények azonban folyamatos monitorozást igényelnek, így semmiképpen se kezdj bele az alkalmazásukba önállóan, mert akár többet is árthatsz vele, mint használsz❗️

Erre figyelj, ha kedvenced gyomra/bele érzékeny❗️

Kedvenced🐶🐱 érzékeny gyomrú, vagy a bélrendszere borul fel könnyedén? Ne ijedj meg, ez könnyen kezelhető! Először is arra kell 💡fényt deríteni, hogy a gyomor vagy a béltraktus okozza a gyakori emésztési problémákat, netán táplálék intolerancia áll fenn! Utóbbi esetben ugyanis egyszerűen a táp / étrend leváltása is megoldást jelenthet, hasonlóan a gyomor érzékenységéhez, amikor sensitive tápok adása javasolt. Amennyiben a probléma a bélrendszer környékén keresendő, folyamatos prebiotikum – vitamin💊 – adagolás jelentheti a legegyszerűbb megoldást!

Krónikus emésztési problémák – kezelés egy életen át észrevétlenül

A krónikus emésztési problémák meggátolhatják, hogy felszívódjanak a szervezet számára szükséges tápanyagok, ez pedig súlycsökkenéshez, és többek között akár a szőrzet minőségének romlásához, száraz, fakó, töredezett szőrzet kialakulásához vezethet. Ezeket egy életen át kezelni kell, de a jó hír, hogy 🐾kedvenced így teljes értékű életet élhet! 💡 Hogyan kezeld, ha gyanúd szerint ilyennel állsz szemben? Kérdezd 🩺 állatorvosod a Trovet DPD vagy FRD eledelekről, táplálékkiegészítőkről, nem fogsz csalódni!

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a veszettség ellen?

Az egyetlen módszer a megelőző immunizálás. Kutyák esetében törvényileg kötelező évente beadatni a veszettség elleni vakcinát, macskáknak pedig – különösen, ha szabadban is járnak, érintkezhetnek más állatokkal – erősen javasolt a mostani helyzetben.

Ha már megtörtént a baj, az ugyanis nem csak a járványügyi kockázatot növeli tovább, de szeretett állatunk már biztosan nem menthető – a veszettség minden esetben halálos!

Milyen tünetei vannak a veszettségnek?

Kutyák esetében a lakásban tartott, nyugodt, kiképzett egyedeknél gyakoribb a csendes veszettség, míg a kertben tartott vagy kevésbé fegyelmezetteknél gyakrabban jelentkezik a veszettség dühöngő formája.

Kezdetben az állatok viselkedése lesz szokatlan, például nem ismerik meg a tulajdonosukat, tompulttá válnak, a gazdájukat vagy tárgyakat próbálnak nyalogatni, megijednek az erősebb hangoktól.

Az izgalmi szakaszban nyugtalanul szaladgálnak, gyakran elkóborolnak, naponta akár 40 km-t is megtéve, közben az útjukba kerülő embereket, állatokat megtámadhatják és megharaphatják – ezzel is terjesztve a betegségeket.

Emellett ehetetlen tárgyakat, anyagokat fogyaszthatnak el (pl. szalma, föld). Fokozott nemi ingerlékenység alakulhat ki, a kutyák rekedt hangú ugatást-vonyítást hallatnak, később a bénulásos szakaszban az állkapocs lógása, nyálzás, réveteg tekintet, kancsalság, a nyelés fájdalmassága miatt „víziszony” figyelhető meg (víziszony alatt azt értjük, hogy az állat képtelen inni, sőt már a víz látványa is fájdalmas görcsöket vált ki).
Ezek a tünetek néhány napig tartanak, majd bénulásos tünetek alakulnak ki és az állat elpusztul.

Macskákban általában a veszettség dühöngő formája alakul ki. A veszett macskákon kancsalság és nyálzás figyelhető meg, kutyákat és embert is megtámadhatnak, és a támadás során gyakran okoznak feji sebeket. Ezek különösen veszélyesek, hiszen mint az korábban említésre került, a betegség kialakulásának ideje függ a sérülés helyétől is.

Miért fontos különösen a macskák oltása?

Mivel nem kötelező, ezért a magyarországi körülbelül 2 millió kijáró vagy kóbor macska mind potenciálisan nincs beoltva veszettség ellen, ezért fokozottan veszélyeztetett! 

Főleg azok, amelyek bármelyik kertvárosban, vagy kisebb településen élnek.  Ők ugyanis nagy távolságokat megtesznek, főleg a kandúrok, és összetalálkoznak más kóbor macskával, denevérrel,  sünnel, görénnyel, vagy akár rókával, városias környezetben, így Budapesten is!

Előzd meg a bajt, előzd meg a terjedést!

Kíváncsi vagy, milyen egy veszett állat? Íme néhány videó, csak erős idegzetűeknek:

Fontos tudnivalók a húgyúti betegségekről

Mitől alakulnak ki a húgyúti betegségek? (elsősorban macskáknál)

A macskák 😺 egyik leggyakoribb betegsége: a FLUDT, vagyis alsó húgyúti betegség.
Igazán alattomos betegség, mert számos oka lehet: hólyagkő vagy homok, bakteriális fertőzés, vagy egyszerűen stressz is okozhatja!
Ezek a betegségek sok esetben egymáshoz kapcsolódnak 🔗 , így komplex kezelést igényelnek. De ne ijedj meg, ha a te cicádnál is felmerül ilyen probléma – ma már könnyedén kezelhető, és teljesértékű élet biztosítható számára, mintha egészséges lenne! ☀️

 

Milyen tünetei vannak a húgyúti betegségeknek?

Az alsó húgyúti betegségek, FLUDT vagy hólyagkő tünetei legalább annyira sokfélék, mint a lehetséges kiváltó okai: a leggyakoribb a 💧 vizeletürítések számának sűrűsödése, de a skála egészen a véres vizeletig terjedhet.
Mivel a cicáknál egyszerűen a stressztől – aminek akár valami egészen banális kiváltó oka is lehet – is előfordulhatnak vizelési problémák, ezért laikus szemmel gyakorlatilag lehetetlen megállapítani, pontosan mekkora a baj.
Ha azt tapasztalod, hogy kedvenced gyakran jár az alomra, nyávog vizelés közben, feltűnően sokat vagy keveset iszik, már gyanút foghatsz!
Ilyenkor fordulj vele állatorvoshoz 🩺 minél hamarabb!
Egy alapos kivizsgálással sosem árthatsz neki, a betegségek korai stádiumban felismerve pedig még könyebben kezelhetők, tünetmentessé tehetők!

 

Erre figyelj, ha kedvenced hajlamos a struvit-kőre!

Bár a különböző húgyúti bajok, köztük a struvit-húgykövesség szinte “népbetegség” a kedvencként tartott macskák 😺 között, van pár dolog, amivel csökkenthetők a kockázatok!

Az első és legfontosabb a megfelelő 🥘 táplálás! Ha cicád ivartalanítva van, mindenképpen olyan táppal etesd, ami ennek megfelelő! Ezek az eledelek általában olyan összetevőket is tartalmaznak, amik segítenek egészségesen tartani a húgyutakat.
Emellett figyelj rá, hogy ne hízzon el, csak annyit adj neki enni, amennyire ténylegesen szüksége van.

Másodsorban a rendszeres állatorvosi 🩺 kivizsgálás – például egy laborvizsgálat készítése az éves oltások előtt – sokat segíthet a betegségek korai felismerésében!

 

Húgyúti kövek – típusok, különbségek, avagy miért nem jó mindig savanyítani a vizeletet?

A húgyköveknek több típusa van, amik más-más módon és okból alakulnak ki!
A négy fő típus:
◾ struvit,
◾ kálcium-oxalát,
◾ urát,
◾ cisztin-kő.
Különbséget köztük csak laborvizsgálattal lehet megállapítani, és ennek megfelelő kezelést kialakítani.
Ha kedvenced “húgykővel” küzd, de nincs egyértelműen megállapítva annak típusa, a vizeletsavanyítással – erre specializált tápokkal, takarmánykiegészítőkkel – akár árthatunk is ahelyett, hogy a gyógyulást segítenénk❗

Page 1 of 61 2 3 6

Petlegio | Trovet Hungary Kft. © .